Logo ×

Ankara Çift Açılım - Sineklik

Nedir ?
Özellikle pencereler ve balkon kapılarında kullanılan mekanların havalandırılması sırasında dışarıdan uçan veya yürüyen haşerelerin içeriye girmelerini engelleyen değişik çalışma biçimlerine sahip pencere veya kapı yardımcı malzemedir.
Çeşitleri Nelerdir ?
-Pencerelerde Kullanılan Sineklikler;
1)Yatay ve dikey stor sineklikler:
Pencere kasasının uygun ölçülerinde yapılan ve özel yay düzeneği ile yatay veya dikey yönde açılıp kapanabilen sinekliklerdir. Sineklik teli yan kayıtlardaki kanal içerisinde düzgünce hareket eder.
2)Sabit sineklikler (tirnakli mandalli portatif):
Özellikle havalandırmak amacıyla açılan pencerelerde kullanılan özel mandallar veya tırnaklar yardımı ile pencere kanadı açıldıktan sonra pencere kasasının dış yüzeyine sabitlenir. Mandalı veya tırnakları sayesinde ihtiyaç duyulduğunda kolaylıkla çıkarılarak yerine takılabilir.
3)Kanatlı içe veya dışa açılan sineklikler:
Sabit sineklik şeklinde hazırlanmış olan çerçevenin menteşe yardımı ile bir kasaya bağlanması ile yapılır.
Bu sineklikler dışa açılabilir şekilde olabildiği gibi içe açılabilir şekilde de yapılabilir. Kanatların bağlanması için yapılmış olan kasa pencere kasasına dış tarafından vidalarla bağlanarak sabitlenir. Bazı uygulamalarda ise dış tarafa koyulan sineklik kasası pencere kasası lamba tırnağından vidalanır.

4)Cırt cırtlı sineklikler (yapıştırma sineklikler):
Sineklik teli etrafında bulunan özel tutucu bant yardımı ile kanat iç boşluğuna yapıştırılabilen sinekliklerdir. Sineklik teli için herhangi bir çerçeve oluşturulmasına ihtiyaç duyulmaz.
-Kapılarda Kullanılan Sineklikler
1)Stor kapı sineklikleri:
Stor sineklikler pencerelerde kullanıldığı gibi kapılarda da kullanılır. Ancak kapılarda kullanım rahatlığı bakımından yatay yönde çalışan stor sineklikler tercih edilir.
2)Menteşeli kapı sineklikleri
Pencerelerde olduğu gibi kapılarda da menteşeli açılıp kapanabilen sineklikler kullanılmaktadır.
3)Sürgü kapı sineklikleri:
Sürgülü sineklikler kapılarda tek kanatlı veya çok kanatlı olacak şekilde kullanılır. Bu sistemde yapılan sineklikler oldukça kullanılışlıdır. Bu uygulamada kanatların kenarlarında mıknatıslı fitiller kullanılır. Bu fitiller kanatların birbirlerine tutunmasını sağlayarak arada boşluk oluşmasını engeller.
Toplam Ziyaret Sayısı: 227998 - Aktif Ziyaretçi : 1